Fitbit fitneszkarkötők – a digitális felettes én
Teszteltünk két Fitbit fitneszkarkötőt
Mindenkire igaz, hogy vagy külső, vagy belső kontrollos személyiség. Az is igaz, hogy az élet különböző területein az egyes ember tartozhat a külső, míg más területeken a belső kontrollosok csoportjába.
A Fitbit fitneszkarkötők azoknak tehetnek igazán jó szolgálatot, akik a mozgás-életmód területen inkább külső kontrollos lelkületűek. Szeretik, ha az önmaguknak kitűzött célok, a napi/heti penzum teljesítését nem maguknak kell ellenőrizni, hanem kapnak egy rajtuk kívül álló „személyt”, jelen esetben valamelyik Fitbit karkötőt, amely a teljesítményük függvényében ösztönzi, dicséri netán dorgálja őket. Igen. Pont mint anyuci, apuci, netán egy jó fej tesi tanár vagy épp klassz edző.
Addig a felismerésig persze mindenkinek önállóan kell eljutni (orvosi javaslatra vagy saját tapasztalatok alapján), hogy a mozgásra szükség van.
Ha ez a gondolat megerősödik bennünk, keresni fogjuk a lehetőségeket, hogy az egészségünkhöz szükséges mennyiséget és a jókedvünkhöz szükséges sportágat, mozgásformát megtaláljuk.
Arra, hogy melyik mozgásformától lesz jókedve, saját magát figyelve mindenki hamar rájöhet.
De hogy mennyi mozgás elegendő ahhoz, hogy formánkat tartsuk, sőt javítsuk – már nem mindenki számára olyan egyszerűen megválaszolható kérdés. Ebben segíthet egy szakember, egy edző – vagy például a fitneszkarkötő.
De az okoskarkötők ennél többet is kínálnak.
Ma már közhely, hogy a jó egészség, jó közérzet, és így a jó teljesítmény alapja a jó alvás. Ez nem csak minőségileg, de mennyiségileg is meghatározható. A Fitbit karkötők monitorozzák alvásciklusainkat, figyelik, hányszor ébredtünk fel az éjszaka és rögzítik az alvással töltött időt.
Segítségükkel figyelemmel követhetjük a táplálkozásunk, folyadékfogyasztásunk napi alakulását is.
A Fitbit aktivitásmérőkhöz egy ingyen letölthető alkalmazás társul. Ezek az okos karkötők bluethoot-son keresztül kommunikálnak a telefonunkkal egész nap. A Fitbit alkalmazásban beállíthatjuk alapadatainkat (testsúly, magasság, életkor, nem), melyek alapján az alkalmazás célokat tűz ki nekünk. A telefonunkon vagy a webes felületen feltölthetjük az aznapi étel-ital fogyasztásunkat, mely segíti a programot, hogy tényleg ránk szabhassa az általa javasolt edzéstervet.
A Fitbit legkisebb modellje a Flex, mely egyben a legszolidabb külsejű, legolcsóbb terméke a sorozatnak. Kijelzője sincs, státusz ledekkel kommunikál viselőjével. (Nincs mit összetörni…) Képes mérni a távolságot, amit megteszünk, a lépésszámot, a sportolás közbeni teljesítményünket, az elégetett kalóriát.
Amit mindezekhez hozzátesz a következő modell, az a pulzusmérés. Az edzéstervek fontos részét képezi manapság, hogy az adott mozgást milyen pulzustartományban végezzük. A Fitbit Charge HR 0-24-ben monitorozza viselője pulzusát, melyet a Fitbit alkalmazás segítségével könnyedén visszakereshetünk, amikor edzésünket (netán bármilyen napi tevékenységünket) szeretnénk kielemezni. A pulzusmérés egy szenzor segítségével történik. Ezen az okoskarkötőn már találunk kijelzőt is, ahol bármikor megnézhetjük, hogy aznap mennyit léptünk, mennyi kalóriát égettünk el, hány emeletet lépcsőztünk, mennyi időt sportoltunk. A kijelző miatt klasszikus óraként is funkcionál, a telefonunkkal való összeköttetése miatt pedig bejövő hívás esetén megjeleníti a hívó fél nevét vagy telefonszámát.
Anyukaként sokszor nehezen jut idő és anyagi erőforrás arra, hogy a gyerekek, a háztartás – később hivatásunk – mellett még sportolni is eljussunk.
A fitneszkarkötők kétféleképpen lehetnek segítségünkre.
Egyrészt hatalmas lelki támasz a testileg-lelkileg kizsigerelt anyának, aki bolyhos mackójában, lebüfizett pólóban épp a világ rútjának érzi magát, hogy este rátekinthet az okoskarkötőjére, és mikor a romokban heverő lakás láttán kedves párja megkérdi, hogy mégis mivel töltötte a napot, diadalittasan vághatja ki, hogy 9746 lépéssel! A Fitbit nyújtotta alváskontroll segíthet meggyőzni a kedves rokonokat, hogy tényleg kialvatlan az anyuka, több segítségre van szüksége, a bevitt kalóriák számolása pedig egyaránt segíthet a kilók kivánság szerint fel-, vagy letornázásában.
Másrészt, ha már úgyis ott a karunkon a kis kütyü, úgyis kitűzi számunkra a célokat, mutatja teljesítményünket – talán könnyebb a mozgásra irányuló motivációt meglelni és fenntartani, mint ha csak vasárnap kap észbe az ember, hogy már megint eltelt egy hét, és nem mozogtam semmit…