Hazai pálya – Síelj itthon (is)!
Ha tehetjük, jussunk el gyerekeinkkel nagyobb síterepekre, hiszen óriási élmény magas hegyek között lenni, és sítudásban is rengeteget fejlődhetnek. De ne feledkezzünk meg a hazai lehetőségekről sem…
Itthoni lehetőségek
Bár nincsenek nagy hegyek, jó szívvel ajánljuk figyelmetekbe a magyarországi síterepeket is. Nemcsak azért, mert ily módon támogatjuk a – mellesleg minden támogatást megérdemlő – hazai sípálya-üzemeltetőket, hanem azért is, mert egyszerűen jó itthon csúszni.
Kezdjük a racionális oldalával. Nyilván nem az egyhetes osztrák síúttal összevetve, mert az a körte meg az alma, szóval értitek. De ha rövidebb időre mennél ki, esetleg csak egy napra, akkor az itthoni helyszínek bizony versenyképesek.
A költségek oldaláról nézve feltétlenül, hiszen a hazai sípályákon a napijegyek a közeli kisebb osztrák versenytársakhoz képest is olcsóbbak. Szlovákiában természetesen találunk olyan síterepet, ahol kevesebbért síelhetünk (mint ahogy keleti és déli szomszédainknál is), és ha az étkezés vagy esetleges sífelszerelés-bérlés áraiban sincs nagy különbség, még mindig ott van az utazás költsége. No meg az idő.
Ismert persze a szólam, mely szerint lehet, hogy kétszer annyiba kerül egy nagyobb osztrák síterepen a síjegy, viszont a hazai pályakilométerek sokszorosa áll rendelkezésre. Egyszerűen nincs értelme egy száz (vagy több) kilométeres pályarendszerrel – mert azok messzebb vannak, az egyhetes síelés költségeivel egy másik dimenzióban – összehasonlítani a magyarországi síközpontokat, emellett a fanyalgók általában nincsenek tisztában a hazai helyzettel.
Jelenleg 12 olyan síterep van Magyarországon, ahol felvonók is rendelkezésre állnak. A pályákon (melyekből 9 kivilágítható) összesen 46 sílift üzemel, és 20 ratrak (hótaposó munkagép) segítségével tartják karban a pályákat. A hóágyúarzenálról pedig még nem is beszéltünk.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a fenti adatok eloszlása nem egyenletes, két síközpont kiemelkedik az átlagból. Remélhetőleg ezzel nem bántunk meg senkit, de miután éppen a fejlesztéseik miatt tartanak ott, ahol, ezért a kiemel(ked)ést nem gondoljuk érdemtelennek. Sőt, az eplényi Síarénát és a mátraszentistváni Síparkot minden elismerés megilleti azért, mert évről évre komoly beruházásokat hajtottak végre, nem törődve a szkeptikusok (egyre halkuló) kórusával. Ezzel pedig nagyon sokat tettek a hazai (közel félmilliós) sítársadalomért.
Nordica Síaréna, Eplény
A közel 8 km hosszú pályarendszeren 16 különböző útvonalon lehet hódolni a téli sportoknak. Eplényben találunk egy kilométernél hosszabb sípályát (kettőt is: 1-es és 3-as), és itt van az ország leghosszabb, megállás nélkül síelhető útvonala is: 1927 méter hosszan csúszhatunk a kék jelzésű szakaszokon. 2016 nyarán kialakításra kerül a 7/a sípálya a jelenlegi 7-es pálya folytatásában. A két pálya összenyitásával újabb, több mint egy kilométer hosszú kezdő-középhaladó pálya születik.
Az új pályához egy kétszemélyes ülőliftet építenek. Szintén a Síarénában van hazánk (egyelőre) egyetlen négyüléses felvonója, emellett még három csákányos szolgálja ki a sízőket, a tanulópályáknál pedig két tolókaros és egy műanyag köteles felvonó működik. Természetesen az esti sízés lehetősége is biztosított, több mint 4 kilométer kivilágított sípályán.
A sebességmérő pályaszakaszon lemérhetjük, hogy mennyivel suhanunk lefelé, a freestyle stílust kedvelőket pedig Magyarország legnagyobb Freeski és Funparkja várja.
A hóágyúrendszer, a számos síoktató, a jól felszerelt síkölcsönző és az öt vendéglátóhely szintén hozzájárul ahhoz, hogy a Nordica Síaréna akár több napra is kellemes, aktív kikapcsolódási lehetőséget kínáljon az egész családnak.
Sípark, Mátraszentistván
A Sípark a Felső-Mátrában található, az ország legmagasabban fekvő hegyi falvainak ölelésében. A 2004-ben átadott mátraszentistváni sípályarendszer 100%-ban magyar, családi vállalkozás, az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően pedig az ország legtöbb szolgáltatását nyújtó és leglátogatottabb családi síterepévé vált.
Az előnyös mikroklímának – és a hóágyúknak – köszönhetően általában március közepéig, akár 100 napon át lehet síelni egy szezonban! A síközpontban található Magyarország legnagyobb havas síoktató parkja, melynek köszönhetően az elmúlt években több ezer család tanult meg itt síelni/snowboardozni.
Az éjszakai világítással is felszerelt sípályák különlegesen szép környezetben haladnak a völgy felé, a táj nyújtotta hangulatot épített elemek fokozzák. A leghosszabb pályán (4-es kék pálya, 1 km) például egy híd alatt is átcsúszhatunk, pihenésre pedig tökéletes a szibériai rönkfából épített Hóhatár hütte, bőséges választékkal, a sztrapacskától a gőzgombócig.
Olyan különleges attrakciókkal is kedveskednek a családoknak, mint az ország egyetlen hócsúszda parkja, ahol a hófánk mellett lehet szánkózni, hóbiciklizni és sírollerezni is, de a családbarát szolgáltatások közé tartozik a hüttében kialakított játszósarok is.
A méltán népszerű Sípark hamarosan még vonzóbbá válhat, hiszen a következő szezonban itt is négyüléses felvonó épül!
Kilátások
A hazai síelési lehetőségek természetesen nem csak a fenti két síközpontra korlátozódnak. Mint ahogy a fejlesztések sem. Ezek nem mindegyike látványos, hiszen sok esetben „csak” a hóágyúk száma nő, vagy az ellátásukhoz nélkülözhetetlen víztározó épül, a világítást bővítik, a régi liftet cserélik korszerűbbre stb. A minőség a mennyiségre is hatással van, hiszen egyre több pálya válik hóbiztossá, a korszerű felvonóknak és az esti sízési lehetőségek bővülésének köszönhetően pedig tényleg érdemes itthoni csúszást is betervezni.
Érdekességek a hazai kínálatból
- Bánkúton 9 felvonó szolgálja ki a több mint 3 kilométernyi sípályát (1,3 km a leghosszabb, kék pálya);
- Kékestetőn indul az országban a legmagasabbról (1014 m) sípálya, hossza 1,8 km, enyhe lejtése miatt családi sízésre ideális;
- Visegrádon már 8 felvonóval és számos kedvezménnyel várják a családokat, és nemcsak gyártják, de hőtükrös fóliával letakarva meg is őrzik a havat;
- Dobogókőn a tervezett fejlesztések között szerepel a hóágyúrendszer kiépítése és egy négyüléses felvonó is;
- Sátoraljaújhelyen található az ország leghosszabb, 330 méteres műanyag sípályája, télen a többi pályához hasonlóan hóágyúzható, de számos egyéb attrakciót is találunk a Zemplén kalandparkban;
- Az újra üzemelő Nagy-Hideg-hegyi síközpontban 4 felvonó és hóágyúk szolgálják ki a lesiklópályákat, de egy síúton, megfelelő hóviszonyok esetén akár 8 km hosszan is csúszhatunk.
Magyarországon számos sípálya szűnt meg korábban, a sízők abban bíznak, hogy néhány újra megnyílhat majd. A legnagyobb esélye erre talán a lillafüredinek van, hiszen megépült a libegő, amire sokan máris jövőbeni sífelvonóként tekintenek. A legnagyobb figyelem a Normafa sorsát kísérte a közelmúltban, a terület rendezése a sísport szempontjából is érdekes lehet.
Összefogás
A két legnagyobb hazai síközpont abszolút sikertörténet, ennek ellenére elsők között csatlakoztak a Chernel István Sí és Turisztikai klaszterhez. Hiszen a célok közösek, az egészséges verseny mellett nagyon fontos az összefogás, hogy minél több síző, minél több család látogassa a hazai sípályákat.
A tagok között 10 havas síterepet találunk, köztük az említett lillafüredit és a Normafát, nyilván nem ok nélkül. Mint ahogy az sem véletlen, hogy nagyon sok műanyag pályás síiskola működik már Magyarországon, a 23 műanyag pályából 16 csatlakozott már a klaszterhez. A szervezet nevéhez fűződik a Síelj itthon! kampány, illetve a Volvo Autó Hungária Kft.-vel közösen életre hívott Síútlevél.
A kezdeményezés népszerűsítését fontosnak tartjuk, mert meggyőződésünk, hogy a magyar sítársadalom összefogása csak jót hozhat a hazai síéletnek.
Biztosak vagyunk benne, hogy a hazai síelési lehetőségek, mind számukat, mind színvonalukat tekintve bővülni fognak a jövőben, és újra csak arra biztatnánk mindenkit, hogy síeljen itthon is.
Recept
Természetesen nem gondoljuk, hogy az Outdoor Kid kellene megmondja a frankót, ami a síelést illeti, de ha valaki most kezdene hozzá, és nem tudja, merre induljon, talán hasznát veszi a tippnek. Az oktatásra mindenképpen a hazai síiskolákat ajánlanánk, hiszen a műanyag pályákon kiválóan elsajátíthatók az alapok. Ezt követően már mehetünk havas pályákra (a síiskolák jellemzően szerveznek is külföldi sítáborokat). Elsőre érdemes a hazai pályákat (akár oktatással egybekötve) előnyben részesíteni vagy a közeli (pl. alsó-ausztriai) síterepeket, mielőtt egy nagyobb síparadicsomot céloznánk meg a családdal.
Ha vagyunk olyan szerencsések, hogy el tudunk tölteni egy hetet valamelyik komolyabb síközpontban, akkor se feledkezzünk meg a hazai helyszínekről. Egyrészt minden plusz lesiklással tanulunk, másrészt a síszezonunk így nem csak egyhetes lesz. Hiszen az itthoni síterepekre nemcsak hétvégén, hanem akár hétközben is kilátogathatunk, sőt, még azt is megtehetjük, hogy miután a gyerekek hazajöttek a suliból, meglepjük őket egy esti csúszással valamelyik közeli sípályán.
Jó szívvel ajánljuk a magyarországi síterepeket a figyelmetekbe szezonkezdetkor is, nem árt a tudást felfrissíteni, mielőtt a nagyobb pályákra visszatérnénk.