KSH: minden harmadik magyar sportol valamit
Május 6-a a Magyar Sport Napja – a KSH szerint minden harmadik magyar sportol valamit
Minden év május 6-án ünnepeljük a Magyar Sport Napját, annak emlékére, hogy 1875-ben ezen a napon a Magyar Athletikai Club megrendezte a kontinens első szabadtéri sportversenyét Budapesten. A Magyar Sport Napja tisztelgés az elődök előtt, elismerve a magyarországi sportért tett erőfeszítéseiket és annak népszerűsítéséért vállalt áldozatos munkájukat.
Magyarországon mintegy 3 millióan, a 10–84 éves népesség 34%-a sportolt valamilyen formában. 2010-ben a legnépszerűbb sporttevékenységek listáján (a szabadidős tevékenységet is ide értve) a kerékpározás állt az első helyen, közel 830 ezren űzték, amit a labdarúgás, a futás, kocogás és az úszás követett. Sportra, testedzésre naponta átlagosan 7 percet fordítottunk, a férfiak ennél többet (10 percet), a nők kevesebbet (3 percet), ugyanakkor a ténylegesen sportolók között ez alkalmanként közel másfél óra volt. A legtöbb időt a 10–14 éves korosztály töltötte testmozgással, ami az életkor előrehaladtával egyre rövidül.
A magyar civil és nonprofit szektorban hagyományosan fontos szerepet töltenek be a sporttámogatással, sporttevékenységgel foglalkozó szervezetek. 2014-ben az összes nonprofit szervezet 12%-a ilyen jellegű tevékenységet végzett. A sporttal foglalkozó szervezetek száma 2010 óta folyamatosan növekszik, 2014-ben 7792 sportalapítvány és társas nonprofit szervezet foglalkozott sporttevékenységgel, 266-tal több a négy évvel korábbinál. Dinamikusan bővül a sportszervezetek rendelkezésére álló pénzügyi keret nagysága is, 2014-ben 94,6 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ami 51,5 milliárd forinttal haladta meg a 2010. évit.
Forrás: KSH, 2010. évi időmérleg-felvétel