A kullancs – egy kellemetlen „sporttárs”
A kullancsok olyan parazita életmódot folytató nagyméretű atkák, melyek az ember, a szárazföldi emlősök, a madarak és a hüllők vérével táplálkoznak. Magyarországon 20-30 fajuk fordul elő. Legnagyobb kockázatú területeink: Észak-Magyarország, Nyugat-Magyarország, a Duna menti térségek és a Balatoni régió. Fertőzött megyék: Sopron, Zala, Somogy, Vas, Heves, Borsod és Nógrád megye. Az enyhe, csapadékos tél, a klímaváltozás sajnos kedvez darabszámuk növekedésének.
Nem fán él, nem tud ugrani, semmilyen étel-ital kipárolgó szaga nem riasztja el, ellenben nem csak az erdőben, de nagyvárosokban is él, maximum 1 méteres magasságban és a sűrű aljnövényzettel borított, párás, nedves területek a legkedveltebb életterei.
A kullancsok két súlyos betegséget terjesztenek:
- a kullancs terjesztette vírusos agyvelő/agyhártya gyulladás;
- a bakteriális eredetű Lyme-kór.
Előbbi ellen a háziorvosnál kérhető ajánlott oltással is védekezhetünk, míg a bakteriális eredetű Lyme-kór ellen csupán a végtagokat is takaró, minél zártabb ruházattal, kullancsriasztó spraykkel, de legfőképpen a szabadban történt mozgást mielőbb (még aznap, de legkésőbb 24 órán belül, hiszen 72 órán túl már biztosan megfertőződünk, ha a kullancs fertőzött volt) követő alapos átvizsgálással (MINDEN hajlat, hajas fejbőr határa, vékony bőrrel fedett területek) védekezhetünk.
Mit tegyünk, ha minden elővigyázatosságunk ellenére mégis ott a kullancs a bőrben?
-
azonnal távolítsuk el! (Akár puszta kézzel, ha összepréselés nélkül tudjuk kivitelezni, de jó a patikákban kapható kullancskiszedő csipesz is, igazán trükkösek pedig hajszálat is tekerhetnek a bőr közvetlen közelébe, majd kiránthatják az élősködőt.) Inkább a feje szakadjon belénk, mint a hasát nyomorgassuk – ez utóbbival, valamint a zsírral/krémmel kenegetéssel sokkal többet ártunk magunknak, hisz ilyenkor belénk öklendezi fertőző tartalmát.
- figyeljünk oda 3-4 hétig, nem jelentkeznek-e a kullancs által terjesztett betegségek tünetei.
Lyme-kórra utal: kokárdára emlékeztető piros, vándorló kör a bőrön bárhol, bármekkora méretben (akár egész hátnyi méretű is lehet!).
Agyvelő/agyhártya gyulladásra utal: náthára, influenzára emlékeztető, enyhe hőemelkedéssel, fejfájással járó gyengeség.
Mindkét esetben forduljunk háziorvosunkhoz.
Sajnos egyik fertőzés szövődményei sem vidámak, egy már kialakult agyvelő/agyhártya gyulladás tüneteinek megjelenésekor (kb. 1 hónappal a kullancscsípést követően tarkómerevséggel járó, igen erős fejfájás, melyhez fény és hangérzékenység társul) azonnali kórházi megfigyelés válik szükségessé. A krónikus Lyme-kór lefutása, a belőle való kikeveredés is igazi kanosszajárással ér fel.
Bár az éghajlatváltozás miatt a hazai kullancspopuláció idén látványos felvirágzást él meg – botorság lenne csupán e tény miatti félelmünktől vezérelve szabadban töltött időnket megnyirbálni. Ésszerű odafigyeléssel, körültekintő átvizsgálással, a fentebb vázolt óvintézkedések megtételével még mindig egészen biztosan többet használunk magunk és gyermekeink egészségének, ha a friss levegőt, erdőt-mezőt választjuk közös programjaink helyszínéül, mint ha mozgásszegény életmódunkból kifolyólag – ugyan garantáltan kullancsmentes környezetben – szimplán elhízunk.
További infó: kullancsveszely.hu