Rénszarvasok megfigyelése egy különleges menedékházból
A Közép-Norvégián végighúzódó Dovrefjell hegyvonulatánál – amely az ország északi és déli része között emelkedik – található Európa néhány utolsó, vadon élő rénszarvascsordájának élőhelye. Ide építették fel 2011-ben a Tverrfjellhytta menedékházat. A különleges, maximum 30 főt befogadni képes épületből csodás panoráma nyílik a gyönyörű tájra, a Snohetta hegyre, ami a hegység legmagasabb pontja ebben a régióban. Bent felmelegedve kedvünkre hódolhatunk a rénszarvasok megfigyelésének, vagy egy 1,5 km-es természetes ösvényen sétálhatunk 1200 méterrel a tengerszint felett.
Az ösvény két oldalán táblák ismertetik a hely történelmét, és adnak információt a rénszarvasokról, a vadon élő állatokról és skandináv növényzetről, köztük a kígyószerű keserűfűről. Egy idővonal által visszaugorhatunk 8000 évvel ezelőttre, amikor valószínűleg egy szökőár kiirtott minden életet Norvégia nyugati partvidékén.
Rénszarvasok
A tanösvény kialakításánál ügyeltek arra, hogy a teljes útvonal járható legyen kerekes székkel is. Ez a hely nemcsak az épület miatt különleges, hanem a tájhoz kötődő mesék és mítoszok miatt is, amelyek nyomot hagytak a norvégok tudatában. A közelben lévő bányafalvak és a vadászat lírában és prózában egyaránt előfordul a norvég irodalomban. Az is, hogy a rénszarvasok szeme színe nyáron arany, télen mély kék lesz. Azt pedig valószínűleg nem is sejtettük, hogy a jégkorszakokban hatalmas csordák éltek Magyarország területén is.
Az épület érdekessége, hogy nyersacélból és üvegből készült. Ötvözi a norvégok évszázados tudását a hajóépítés által és a modern anyagokat. A merev külső váz lágy vonalú fabelsőt ölel körül, amelynek formájához a szél és a víz koptatatta sziklák a környékről szolgáltak alapul. A 90 négyzetméteres épület nyitva áll a turisták számára, és különféle oktatási programok színhelye. 2011-ben Barcelonában jelölték az Év legkülönlegesebb épülete díjra.
A tervezést kontraszt ötletekkel oldották meg, az épület két fő részből áll. Egy merev külső acél- és üveg héjból és egy puha, organikus belső magból. A belső tér melegségével szemben áll az üvegfelület hidegsége. Olyan, mintha egy nagy, kényelmes padon ülne az ember…