Kirándulás a Fekete-hegyre
Könnyed, mégis élménydús családi túra, kirándulás
Családos, baráti csapatos hangulatú és mértékű túra, végig turistajelzések mentén. Kicsit több mint 6 km, szekérúton és erdei ösvényeken. A sok szép és érdekes látnivalóval (forrás, tó, kilátó…), pihenőkkel együtt érdemes rászánni legalább három órát.
Ami a szinteket illeti, Köveskál 165 méterrel magasabban fekszik a tengereknél (1953-óta a Balti-tenger szintjéhez viszonyítjuk a magasságokat, korábban az adriai nulla volt az etalon), a Fekete-hegyen lévő kilátó pedig 369 méter magasan álldogál. Ebből adódik, hogy legalább 204 métert kell fölfelé baktatni, ám ez mindenképp több lesz valamivel, hisz mindig vannak hullámzások, kisebb le-föl-le menetek, amelyek növelik az összes szintet.
Köveskál központjából vágunk neki, a két templom között-alatt húzódó kis pihenőhelytől. Innen a kék + jel vezet föl a Csere-kútig. A templomok alatt, a mosóháznál megtaláljuk a jelzést, amit követnünk kell egészen a Fekete-hegy oldaláig.
Sajnos Köveskálon nehéz követni a jelet. A református templom tövében az aszfaltút jobbra kanyarodik, de mi egyenesen megyünk tovább egy szűk köves úton, majd a következő lehetőségnél balra.
Ez a szekérút visz föl a hegyre, a gyümölcsösökbe – több helyütt találunk magányos körtefát, szilvát, szedret. Följebb már könnyebben rálelünk a kék + jelre.
Igazi szőlőtermő tájon kanyargunk: szőlőkordonok, kis présházak, sokféle gyümölcsfa a széleken, szorgoskodó gazdák. Zajlik a kora tavaszi metszés, kötözés.
Úgy 1800 méter után fölérünk egy földútra, amely szintben halad a hegy oldalában. Szentbékkálla felől érkezik bal kézről és keletnek tart Balatonhenye felé.
Mesebeli hangulat a Csere-forrásnál
A panoráma út alatt, épp ahogy a szőlőtábláknak vége, kis ösvény visz be jobbra: kék o jelzi. Ezen sétáljunk be, és a bokrok mögött pár tucat lépésre ott találjuk a forrást, árnyat adó magas fák tövében, nagyon szép, boltíves foglalással, asztallal és lócákkal.
Ahogy a sivatagi oázisokat messziről jelzi a zöld növényzet, hasonló megoldást alkalmaztak eleink: jegenyenyárfákat ültettek a források, kutak mellé, hogy a vizet kereső emberek számára messziről látszódjék.
A felfrissülés után irány a panorámaút, forduljunk rajta balra (itt megjelenik a kék háromszög, sőt a normál kék turistajelzés is) és 250-300 méter után jobbra nekivágunk a hegynek. Akkor járunk jó helyen, ha egy nagy fehér ház mellett kezdjük az igazi erdei terepszakaszt. A túra nehezebb része jön most, 10-15 perc a keskeny, emelkedős, néha porosan, máskor sárosan csúszós ösvényen, míg aztán elérjük a Fekete-hegy platójának a szélét.
Amint fölértünk az erdő szélére és egyben a hegy peremére, jelzések özöne szakad ránk: a kék háromszög balra fordul és elvisz az innen öt percre lévő Eötvös Károly kilátóhoz. A kilátótól érkezik a normál (vízszintes csík) kék jelzés és egy sárga háromszög is.
Menjünk be a virágoktól illatos rétre (akinél van iránytű, keresse az északi irányt), és 100 méteren keresztül – egy kis dombig – kövessük a sárga háromszöget…
Kép és szöveg: Balogh Tamás
A teljes cikk az Outdoor Kid 2016/1. lapszámában olvasható. A magazint – egy évre – akár ettől a lapszámtól is megrendelheted!