Bringázás a Mura mentén
Sokan vágyunk arra, hogy – különös tekintettel a hazai bicikliutak hiányosságaira és leginkább hiányára – rövidebb vagy akár hosszabb bringatúrára induljunk valamelyik közeli országba, ahol másképpen süt a nap a kerékpárosokra.
Mi a Mura mentét választottuk, sőt, annak is csak egy kis szakaszát, de ezt a kirándulást (talán túlzás is túrának nevezni) valóban bátran ajánlhatom mindenkinek, aki kisgyerekkel kel útnak, mint ahogy mi is tettük.
A Mura menti, R2 jelzésű kerékpárút a Szlovéniában levő folytatással együtt összesen 450 km hosszú, és egyik legszebb alpesi folyó menti kerékpárútnak tartják. Enyhe lejtésének köszönhetően kényelmesen lehet rajta bringázni, az út mentén számos pihenőhely található a megfelelő kulináris kényeztetés érdekében. Mert értem én, hogy Kelet-Európát, pláne a Balkánt izgalmasabbnak tartjuk, a Lajtától nyugatra elterülő világot pedig túl sterilnek, de azért meg lehet szokni azt, hogy minden a helyén van, rendelkezésre áll, és működik. Különösen, ha gyerekek is vannak a fedélzeten.
Az ausztriai úthossz egyébként közel 360 km, ebből az emelkedő szintkülönbség Ausztriában 434 m, a lejtő pedig 1990 m. A legalacsonyabb ausztriai pont 202 m, a legmagasabb pedig 1765 m.
Mint azt már korábban bevallottam, mi ebbe csak éppen belekóstoltunk, ami pontosan arra volt elég, amire a kóstolások általában, azaz, hogy megjöjjön az étvágyunk.
A főhadiszállás Lachtalban volt, ez valószínűleg már sokakkal megesett, a számos ottani magyar érdekeltségből kiindulva. Télen is jó választás – sőt, egyre jobb, a síterep fejlesztéseit nézve –, de nyáron is rendben van. Túrázási, fürdési és egyéb lehetőségek adottak, családos hosszú hétvégére akár ideálisnak is mondható. A környéken adódó lehetőségekről nem nehéz információhoz jutni, és mivel bringáink is velünk voltak, egyik napon ott toporogtunk a muraui vasútállomáson.
Ez minden bizonnyal a szerdai nap volt, hiszen az van a bringásokra szabva. (Ez 2011-ben volt így, idén, 2014-ben csütörtökönként, június 19-től szeptember 18-ig – szerk.)
Na jó, kezdem az elejéről. Murau és Tamsweg között közlekedik egy nosztalgiavonat, szerdánként kifejezetten a bringásokra szabott szolgáltatással. Azaz csak odaút van, visszafele kerékpárral lehet jönni. A biciklik szállítása természetesen ingyenes. Bár nem tudom, hogy természetes-e, de igen szimpatikus. (2016-ban már nincs külön bringás járat, de a hetente kétszer közlekedő nosztalgiavonaton ingyen szállítható a bringa.) Az állomáson kölcsönözni is lehet, ha úgy kívánunk rá, hogy éppen nincs nálunk bringa. Nálunk véletlenül éppen volt, így felszálltunk. A bringákat feltették, illetve levették, azzal nem volt dolgunk. Az egész együtt egyszerűen jól volt kitalálva. Tökéletes program a reggeli és a vacsora között, vonatozással, biciklizéssel és még egy fürdés is belefért Murau és Lachtal között egy kis hegyi tóban.
A gőzmozdony elvarázsolta a gyerekeket, menet közben is, de leginkább, amikor a félúton levő állomáson feltöltötték a víztartályt. Tévében már láttak ilyent a népszerű mozdonyos sorozatnak köszönhetően, de szerencsére élőben még mindig nagyobb élmény. Ráadásul kipróbálható a mozdonyvezetés is, amiről oklevelet kap a jelentkező. A vagonok nem csak hangulatukban történelmiek, állítólag Ferenc József is utazott rajtuk, amikor zergevadászatra jött Murauba. Egy-két korsó sörrel fokozhatjuk még az utazás hangulatát, akár a történelmit is, hiszen a sörkészítés elég nagy múltra tekint vissza errefelé. Ha a biciklis változatban veszünk részt, akkor inkább csak tekerés közben lepjük meg magunkat egy Radlerrel.
Ami a bringázást illeti, a kevesebb mint 40 km igazán nem megerőltető, még ha van benne némi emelkedő is. De lejtő jóval több, és egyébként is választható a félút is, azaz Stadl an der Mur. A bringaút tökéletes, nem csak az aszfaltozott szakaszokon, de az erdei részeken is. Ráadásul az itthoni viszonyokhoz képest szokatlanul széles, így sokkal nyugodtabban lehet rajta kerekezni.No meg nézelődni, mert ezen a rövid szakaszon is kiderül, hogy miért tartják az egyik legszebb bringaútvonalnak. Természetesen érdemes közelről szemügyre venni egy-két kerthelyiséges sörözőt is, hogy a radleres frissítés is meglegyen.
Számos nevesített látnivaló is van, a St. Ruprechtben található Famúzeumtól a muraui Sörmúzeumig, de ha nincsenek ilyen ambícióink, akkor sem úszunk meg mindent, hiszen a kerékpárút bevezet Murau középkori városmagjába, majd visszatér a Mura partjára, van mit nézni a bringa nyergéből is, tehát.
Tekintettel arra, hogy ez a kirándulás nem a sportteljesíményről szólt, Murau központjában is üldögéltünk egy keveset egy kávézó teraszán, majd vissza az állomásra, ahol felpakoltuk a bringákat az autóra, és irány a tó. Az állomásnál természetesen nem kellett parkolási díjat fizetni, mint ahogy vonatozni is jó volt úgy, hogy közben nem kellett a kerékpárjainkért aggódni. És igen, meg tudtuk szokni azt a kiemelt figyelmet, udvariasságot is, ami a gyerekekkel utazóknak kijár sógoréknál.
Ami a tavat illeti (a Gellsee volt egyébként), jó példa arra, hogy mennyire érdemtelenül hanyagoljuk el a kikapcsolódásnak ezt a formáját, ha Ausztriába utazunk.
Nekünk, magyaroknak leginkább a tél és a síelés jut eszünkbe nyugati szomszédunkról, keveseknek a túra és a biciklizés, a tóparti nyaralás pedig… tegyük a kezünket a szívünkre… 🙂
Tény, hogy a hőfoka nem a termálfürdőket idézi, viszont a vize természetesen kristálytiszta, pazar volt benne úszni, a partján pedig az odaillő vendéglátóipari egység stájer specialitásokkal, no meg pisztránggal és sörrel.
Kerek kis nap volt, tele élményekkel úgy, hogy különösebb rákészülést, szervezést nem igényelt, és mégis volt benne minden, ami egy nyári napot széppé tehet.
Jó szívvel ajánljuk tehát mindenkinek, aki a környéken tölt el gyerekeivel pár napot.
A Tamsweg–Murau szakasz kevesebb mint egytizede a Mura menti kerékpárútnak. A teljes ausztriai szakaszon végigmenni körülbelül egyhetes program. Több hazai utazásszervező kínálatában megtaláljuk, de ha vesszük a fáradságot, simán meg tudjuk tervezni magunknak is, sőt, akkor sem kerülhetünk bajba, ha csak egyszerűen elindulunk rajta. A megfelelő információs anyagok szinte mindenhol beszerezhetők (itthonról is meg tudjuk rendelni, ha az alapos szervezés hívei vagyunk), és a kerékpáros turizmusra épülő szolgáltatások egész sorával találkozhatunk utunk során… sőt, már azt megelőzően is.
Az már szinte közhely, hogy a bringaút mellett fekvő szálláshelyeken nem csak minket, hanem kerékpárunkat is szívesen látják, sőt, nagy százalékuk már az elektromos biciklik töltésére is felkészült. Lehetőségünk van transzferbusszal menni az ausztriai szakasz végétől (Bad Radkersburg) a kiindulási ponthoz (Muhr), de talán még ennél is rokonszenvesebb a Mura menti kerékpárfalvak ajánlata. 5-5 kényelmes faházat találunk ezekben (házanként maximum 4 személy részére, törülközővel, fűtéssel), a falvak között buszközlekedéssel (min. 8 fő), csomagküldési és kerékpárkölcsönzési lehetőséggel. Bővebb infó és foglalás: www.raddoerfl.at.
A felkészülésben és az út során is nagy segítségünkre lehet a 60 oldalas, a Mura menti kerékpárútról részletes információkat tartalmazó katalógus: áttekintő és részletes térképek, az útvonal menti legszebb helyek, városok és kirándulási célpontok rövid leírása, valamint mintegy 150 kerékpáros szállás a kerékpárút közvetlen közelében. A „Murradweg Katalog” ingyenesen megrendelhető (csak német nyelven) a stájerországi turisztikai hivataltól: Steiermark Tourismus, A-8042 Graz, St. Peter Hauptstaße 243, Telefon: +43/316/4003-0, e-mail: info@steiermark.com.
Hasznos lehet még a Mura menti kerékpárút honlapja, ahol az útonaltervező mellett még egy „Ellenőrző lista kerékpáros pihenéshez” 🙂 is található, hogy ne felejtsetek otthon semmit: www.murradweg.com/hu.
Tekintettel arra, hogy a szóban forgó kerékpárút leginkább Stájerország és Szlovénia területén halad, van egy közös oldal is, ahol nyilván túrázási és egyéb lehetőségekre is felhívják a nagyérdemű figyelmét, ez pedig a www.hiking-biking.com/hu.
Természetesen, bármit is terveznénk Ausztriában, érdemes meglátogatni a www.austria.info/hu honlapot, ahol számos információval lát el bennünket az Osztrák Nemzeti Idegenforgalmi Képviselet, választ kaphatunk kérdéseinkre, rendelhetünk különböző katalógusokat, tehát jó alap lehet az utazás szervezéséhez.
Frissített infók 2016
MURAU–TAMSWEG
Kerékpárszállítás nosztalgiavonattal
A nosztalgiavonat június 16-tól szeptember 22-ig csütörtökönként, június 28-tól szeptember 6-ig keddenként is közlekedik.
Menetrend (kedd)
- Murau-Stolzalpe 12.50 (ind.)
- St. Lorenzen o. M. 13.10
- Stadl a. d. Mur 13.43
- Ramingstein-Th. 14.14
- Tamsweg 14.31 (érk.)
Menetrend (csütörtök)
- Murau-Stolzalpe 10.15 (ind.)
- St. Lorenzen o. M. 10.35
- Stadl a. d. Mur 11.05
- Ramingstein-Th. 11.36
- Tamsweg 11.53 (érk.)
Díjak (felnőtt/6-15 éves gyerek)
•Murau – Stadl a. d. Mur 9/4,60 euró
•Murau – Tamsweg 13,60/6,80 euró
A kerékpárszállítás ingyenes!