Teljesítménytúra, avagy a gépszíj elkapja a családot
5 éves kortól felfelé már egész klassz kirándulásokat tehetünk gyermekeinkkel, hisz ekkorra kezdik bírni mind fizikailag, mind mentálisan a hosszabb gyaloglást. Ami szülőként a legnehezebb, az nem az, hogy végigsétáljunk velük egy kellemes útvonalat, hanem hogy eljussunk velük a lakástól az erdőig.
Motivációs gurunak kell ahhoz lenni manapság, hogy a tv-vel, számítógéppel, ezer távirányítós kütyükével felvegyük a versenyt. Pedig érdemes megpróbálni, mert tartalmas, valós, közös élményekben lehet részünk!
Teljesítménytúra kínálatból szerencsére dömping van, bármelyik hétvégére találunk kínálatot a Teljesítménytúrázók Társaságának oldalán. Ne rettentsen el senkit a teljesítménytúra megnevezés! Sokkal közelebb járunk a valósághoz, ha saját kisdobos élményeinket hívjuk elő, amint örsi tagként mondjuk a Fegyveres Erők Napján, az akadályversenyen caplattunk állomástól-állomásig az erdőben. Játék volt az is, kaland, jó buli, szabadabb együttlét – padban ülés helyett.
Válasszunk a teljesítménytúrák közül gyermekünk erőnlétének megfelelőt, hívjuk el egy-két haverját (netán azok szüleit, hogy mi se unatkozzunk), és kezdődhet a kaland!
A részvételi díj befizetését követően, kezünkben a frissen kapott úrvonallal (térkép és részletes útleírás), általában már mindenkiben buzog a harci kedv. Felvésték indulásunk percre pontos idejét – itt ez a sok ember, kizárt, hogy ne csináljuk meg! Sőt, ha már itt vagyunk, nagyot fogunk alakítani!
A bejárandó terület mindig jelölve van, nem csak a térképen, de a valóságban is. Igen, annyira gondosan, hogy kezdők is vidáman megtalálják, hogy merre az arra. Ez teljesítmény túra, nem tájékozódási futás 😉
A bejárandó útvonal több szakaszra oszlik, az egyes ellenőrző pontokon füzetünkbe pecsétet kapunk. Némely pontnál frissítő (télen tea, nyáron hideg ital, csokoládé, banán, etc) dobja még feljebb a már amúgy is emelkedett hangulatot.
Magyarországon nagy népszerűségnek örvend a túrázás e műfaja, így többnyire igen nagylétszámú résztvevő között haladhatunk. A gyerkőcökben pedig, látván az előttük haladókat, illetve a nyomukban jövőket, általában felbuzog a versenyszellem. A frissítőpontokon örülnek a pecsétnek, csokinak, és boldogan előznek le előttük járó csoportokat, illetve küzdenek azért, hogy velük ez ne történjen meg.
A célban aztán jön a megérdemelt jutalom: a teljesítés időpontjának beírása, majd a teljesítést igazoló oklevél, és a hozzá járó kis ajándék (kitűző, hűtőmágnes) átvétele. MINDENKINEK, aki teljesítette a kitűzött távot! Jobb szervezések esetén némi kis falatozás (virsli, zsírosdeszka) is színesíti a célban a megfáradt teljesítők pihenését.
Aki szeretne egy jó hangulatú, térképismeretet nem igénylő, mégis szép, érdekes tájakon haladó túrán részt venni, ahol szeretett utódját az ő véres verejtékkel összeállított motivációs esztrádműsora helyett a többi túrázó és a szervezők apró ajándékai ösztönzik a haladásra – csapja fel a netet és válasszon egy kedvére való tejesítménytúrát! A siker garantált – a gépszíj mindenkit beránt.
Teljesítménytúrák minden hétvégére a Teljesítménytúrázók Társaságának oldalán.
Írd meg élményeidet, családi indulást nyerhetsz egy teljesítménytúrán!
Szerintem itt is érvényes a „minél előbb, annál jobb” elv. Pici lányom öt és fél éves, és 15 kitűző boldog tulajdonosa. Persze ezek mind 10 vagy 15 km-es túrák voltak… A lényeg az, hogy megszerette!
Nálunk januárban volt 3 éves a kislányunk, már 4 kitűzője van:) az első három túra 6-7-8 kilis volt, de az utolsó 13 :o, és a saját lábán abszolválta 🙂