Sportol(jon) az egész család
Ha olyan sportágakon gondolkozunk, amelyeket az egész család együtt űzhet, többnyire a túrázás és a kerékpártúrák jutnak eszünkbe. Emellett azonban még számtalan olyan sportág van, amelyek közös, társasági családi sport-tevékenységgé válhatnak.
Kiindulópont minden esetben az, hogy a gyerekek a nekik megfelelő sportágat űzzék. Extrém-sportokat kezdetben még nem javaslunk, és kicsi gyerekekkel korlátozottak is a lehetőségek. Azonban a 8-15 év közötti gyerekek már sokféle sportos tevékenységben vehetnek részt szüleikkel együtt.
Milyen sportágak jöhetnek számításba?
Az alapelv az, hogy minden családtagnak örömet jelentsen a kiválasztott sport. Azok a gyerekek, akik nem szívesen futnak, azoknak egy hosszú túra szenvedés lehet. Ha apu a ping-pongozást butaságnak, és unalmasnak tartja, akkor senki sem fog együtt olyan jól szórakozni. Azonban sok sportágnál adott az a lehetőség, hogy az minden családtagnak tetszeni fog.
- Alapvetően minden labdajáték, pl. a tenisz, asztalitenisz, foci, kézilabda és kosárlabda kiváló a családi sporthoz. Az egyesületi játékoknál mindenkit életkorok szerint osztanak el és edzenek, de ki mondta, hogy nem lehet szervezni egy családi foci-meccset a nyilvános játszótérre. Hasonló a helyzet a többi labdajátékkal is. Gyakran elég a saját kert egy baráti mérkőzéshez, egy közös, családi tenisztornát pedig tarthatunk a legközelebbi teniszcsarnokban vagy teniszpályán.
- A klasszikusok, mint kocogás, görkorcsolyázás, síelés, úszás és kerékpározás éppúgy jó felnőtteknek, mint gyerekeknek. A túra hosszúságát, illetve nehézségi fokát azonban mindig ajánlatos a gyerekek teljesítőképességéhez igazítani.
- Ha egy arra alkalmas tó van a közelben, sokféle családi vízi sport adja magát. A vitorlázás vagy kenuzás különösen a csapatszellemet fejleszti, miközben a gyermek megtanulja, milyen fontos együtt és nem egymás ellen dolgozni.
Néhány sport, mint pl. az atlétika vagy a különféle küzdősportok kevésbé alkalmasak családi sportolásra. Minden esetben, amikor egy sportág speciális ismereteket igényel, csak akkor alkalmas családi sportnak, ha minden családtag csinálhatja. Az edzőtermi edzés csak korlátozottan javasolt, mivel a gyerekek alig, vagy egyáltalán nem tudnak edzeni a különböző gépeken. Az lenne az ideális, ha a családtagok együtt és nem egymás mellett lennének sportosan aktívak.
Ügyeljünk a teljesítménykényszerre és a túlerőltetésre!
Nyolc éves korig egyáltalán nem javasolt a gyerekeket egy bizonyos sportághoz hozzákötni. Minden sportágat ki kellene próbálniuk, és az edzéseket nem egyoldalúan kellene végezniük, mivel az a gyermeki testnek árthat. Találják ki együtt, mi okoz mindenkinek örömöt és élvezzék az együtt töltött időt nyomás nélkül. Amennyiben családilag kiválasztottak egy bizonyos sportágat, az idősebb gyerekek kiválóan tudják építeni kondíciójukat ezáltal. 8-10 éves kor között a legnagyobb a motorikus tanulási képesség – tehát ideális a pillanat arra, hogy képességeiket javíthassák. Ebben az életkorban kezdődik a gyerekkel való sport igazi öröme.
Minél nagyobbak a gyerekek, annál jobb lesz a kondíciójuk és a kitartásuk. Azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a gyerekek befogadóképessége lényegesen kisebb, mint a felnőtteké. Figyeljünk tehát arra, hogy a gyerekeket se mentálisan, se fizikálisan ne terheljük túl. Különösen fontos: A leggyengébb határozza meg a sporttevékenységek intenzitását és időtartamát. Mindenképpen kerülendő a gólok számolása, ha a gyermeknek még problémás a vesztés feldolgozása. Néhány gyerek szereti a versenyt a felnőttekkel és óriási a becsvágyuk. Azonban kudarc érheti, frusztrációhoz, rosszkedvhez és a motiváció elvesztéséhez vezethet a rossz tapasztalat. Ebben az esetben is az a célt kell szemünk előtt tartani, hogy az együttlét és a közös sport örömet okozzon. Ilyenkor vegyünk vissza kicsit az elvárásainkból és ne versenyezzünk velük többet.
Amennyiben csecsemő, vagy kisgyermek van a családban, a közös sport lehetőségei ennek megfelelően még korlátozottak. Túrázni és kerékpártúrákat tartani kisgyerekkel is lehetséges, de a legtöbb sporttevékenység még nem kivitelezhető. Ilyenkor el kell döntenünk: az egyik szülő mindig otthon marad gyermekkel vagy jön a bébicsősz, hogy a szülők közösen vagy a nagyobb gyerekkel együtt sportolhassanak. Aztán egyszer úgyis eljön az idő, amikor a fiatalabb is részt tud majd venni a közös családi sportolásban.
Fordította: Góczán Bettina
Forrás: www.vaterfreuden.de