Mindent az erdő gyógyhatásáról
Aki az erdőben jár, ösztönösen azt érzi: az erdő jót tesz. De miért van ez így? A világ minden táján foglalkoztak a tudósok már ezzel a kérdéssel. Tény az, hogy az erdei levegő 90%-kal kevesebb porszemcsét tartalmaz, mint a városi levegő. És emellett még olyan anyagokat tartalmaz, amelyek pozitívan hatnak az egészségünkre.
Az erdő erősíti az immunrendszerünket
Clemens Arvay, osztrák biológus és könyvszerző gyűjti azokat a nemzetközi kutatási eredményeket, amelyek az erdő hatását vizsgálják az egészségünkre. Meggyőződéssel állítja: „Az erdő segít megelőzni a depressziót, enyhíteni pszichés stresszt és megelőzni a kiégést (burnout). Erősíti immunrendszerünket és a komoly krónikus betegségektől, mint például a szívinfarktus is megvédhet bennünket.”
Már az erdő látványa is jót tesz
Az erdő egészségre gyakorolt hatásáról, a „Science” tudományos magazinban megjelent egyik legkorábbi tanulmány 1984-es. E szerint már a fák látványa is mérhetően pozitív. Azok a betegek, akik egy operáció után a kórházablakból a zöld környezetet nézik, gyorsabban épületek fel, mint azok, akik csak házfalakat láttak. Emellett még a fákat bámuló betegeknek kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük.
Hasonló eredményre jutott 2015-ben Marc Berman környezet-pszichológus egyik nagy kutatása is a Chicagoi Egyetemen: Minél kevesebb fa van egy lakókörnyezetben, annál magasabb a tipikus civilizációs betegségek (szív-keringési-gyengeség, magas vérnyomás vagy cukorbetegség) rizikófaktora.
Az erdei séta megnyugtat
Brit tudósok azt is bebizonyították, hogy az erdei séta növeli a jó hangulatot és leépíti a stresszt. A sokféle érzéki benyomás, mint a madarak csicsergése vagy a fenyőtüskék illata stimulálják a paraszimpatikus idegrendszert – mondja Clemens Arvay. „Ez idegrendszerünk azon fontos része, ami egészen sejtszintig felelős a pihenésért és a regenerációért.” Ismert az is, hogy a hektikus városi életben, a paraszimpatikus ellenfele, a szimpatikus idegrendszer a nagyon aktív.” És nekünk, modern embereknek pont ezért van szükségünk az erdőre, hogy egyensúlyba kerüljünk”.
Az erdei levegő megvéd a ráktól is?
Egy erdei séta alkalmával olyan anyagokat lélegzünk be, amelyekkel a növények egymás között üzeneteket cserélnek – az úgynevezett terpéneket. Ezek erősítik az immunrendszerünket. A tokói Nipoon Orvosi Iskola egy kutatásához a kutatók 12 tesztszemélyt szállásoltak el egy szállodában. A felénél az éjszakai belélegzett levegőt erdei levegő keverékével dúsították fel. A következő nap a vérvizsgálatok ezeknél a résztvevőknél egy lényegesen magasabb számú és aktívabb állapotú, test által előállított védekező sejtet mutattak. A kutatás vezetője, Qing Li így nyilatkozott az úttörő felismerésről: „A kísérletem megmutatta, hogy a terpének az immunsejteket stimulálják védekező sejtté és ez a hatás erősíti az emberi immun –funkciót.” Az erdei orvostudomány előfutárai azt remélik, hogy a fák ereje által még a rákos megbetegedések is megelőzhetőek. „Talán az orvosok a jövőben az erdőt is felírják a receptre” – mondja.
„Az erdő-fürdő”, mint egészségügyi ellátás
Japánban az erdei látogatások évek óta az egészségügyi ellátás részét képezik. A „Shnrin-yoku” kifejezés azt jelenti „erdő-fürdő” és egy japán szokás. 2012-ben a japán egyetemeken bevezették az „erdei orvoslás” kutatási szakot is.
A fáknak gazdag a társasági életük
Németországban Peter Wohlleben erdész és bestseller-könyv szerző foglalkozik az erdővel és az erdő hatásával az emberre. Számára a fák többet jelentenek, mint tüzelő- és nyersanyag szállítók. „A valóságban a fák izgalmas élőlények, kimondottan gazdag társasági élettel. És ezt a gazdag életet, mi azért nem láthatjuk, mert a fák lassúak.”
A fáknak is vannak érzéseik?
Wohlleben szerint a fáknak is vannak gondolatai és érzései. Családi kötelékekben élnek, barátságokat kötnek és üzeneteket cserélnek ki egymás között, például szagok által, amelyek terpéneket tartalmaznak. Emellett a fák a gyökereik által elektromos információkat tudnak küldeni és ezáltal megvédeni egymást is a veszélyektől, mint például a kártevő rovaroktól.
Az erdőt meg kell ismerni és vigyázni kell rá!
Wohlleben kijelentései népszerűek, ennek ellenére a természettudósok kritizálják, mivel ezek a feltételezések kevés tudományos tényt tartalmaznak. Az erdész azonban biztos abban, hogy az erdő a sajátos klíma miatt egyféle gyógyszer. „Csökken a vérnyomás, nyugodtabbá válik az ember akkor, főleg akkor, ha az az erdő egy érintetlen erdő.” Az ő figyelmeztetése így hangzik: „Az embereknek jobban meg kellene ismerniük az erdőt és vigyázniuk kellene rá. Mivel sürgősen szükségük is lenne rá – a saját egészségük érdekében!
Fordította: Góczán Bettina
Forrás: ndr.de